Вівторок, 19.03.2024, 07:24
    Немовицька загальноосвітня              школа І - ІІІступенів

znz_nemovychi@ukr.net
      Ви увійшли як  Гість | Група " Гості" |   Вихід     

Меню сайту
Прогноз погоди
...
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Просвітницька робота

Безпека життєдіяльності у зимовий період

 Зима вважається чудовою порою  року, але водночас холод і низькі температури зобов'язують нас правильно підбирати одяг і взуття перед виходом на вулицю, пам'ятати, що алкогольне сп'яніння негативно впливає на осіб, які перебувають на вулиці.

 З метою запобігання та зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть викликати людські жертви, суттєве погіршення стану здоров'я та матеріальні збитки, слід звернути увагу на наступне:

  1. Для пересування під час ожеледиці слід користуватися взуттям із підошвою з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих підборів;
  2. Попередити знайомих похилого віку, що під час ожеледиці взагалі не слід виходити з будинку. У разі нагальної необхідності ж слід взяти палицю з гумовим наконечником або з шипом;
  3. Ходити треба не поспішаючи, ступаючи на всю підошву. Руки краще звільнити від речей. Необхідно пам'ятати, що поспіх збільшує ймовірність падіння. При порушенні рівноваги швидко присядьте - найчастіше це дає змогу втриматися на ногах. Не тримайте руки в кишенях - це збільшує ймовірність не лише падіння, але й отримання важких травм, особливо переломів;
  4. Слід обходити металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом та можуть бути погано закріплені та перевертатися, що створює додаткову небезпеку травмування;
  5. Застерігаємо від перебігання проїжджої частини дороги під час снігопаду та ожеледиці, оскільки  за таких погодних умов значно збільшується гальмівний шлях автомобілів, а падіння перед автомобілем, що рухається, може призвести до каліцтва або до загибелі.
  6. Якщо через деякий час після падіння відчувається біль у голові або в суглобах, нудоту, або якщо утворилися пухлини, слід невідкладно звернутися до лікаря в травмпункт.

Звертаємо також увагу на те, що нестійкі погодні умови - відлига вдень і заморозки вночі, значне нагромадження снігового шару сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо на старих будинках із похилим дахом), що виступають на архітектурних частинах будинків, та великих деревах. Пересуваючись містом у період танення льоду, слід бути особливо уважними. Проходячи повз будинки чи біля високих дерев, необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Слід триматись на безпечній відстані від будинків та інших споруд, обираючи найбільш безпечний маршрут руху. Ні в якому разі не можна заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев.
Організовуючи відпочинок на водоймі, вкритою льодом, не слід забувати про небезпеку, яку він приховує.
Застерігаємо, що найбільш небезпечна крига - це перша та остання крига, оскільки вона ще надзвичайно тонка і не витримує маси навіть маленької дитини. Якщо лід має  блакитний колір, то він вважається найміцнішим, а якщо білий, то є тонким і неміцним а значить надзвичайно небезпечним.
Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см., а для групи людей - товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані 5-6 метрів Малогабаритні, але важкі вантажі слід транспортувати на санях або інших засобах із якомога більшою площею опори на поверхню льоду.
При масовому катанні на ковзанах на водоймах лід повинен бути товщиною не менше, ніж 25 см. Тому, перш ніж ступити на лід водоймища, необхідно дізнатися про товщину льодового покриву. Це можна зробити за допомогою довгої загостреної палиці, але обов'язково легкої, яку вільно можна  тримати в руці. Якщо після першого удару палицею на ньому з'явиться вода, лід проб'ється, слід негайно повернутися на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду. Зауважуємо, що забороняється перевіряти товщину льоду ударами ніг!
Під час руху по льоду необхідно постійно слідкувати за його поверхнею та обходити небезпечні місця: там, де є швидка течія, джерела, теплі стічні води. Якщо лід недостатньо міцний, слід негайно зупинися і повертатися назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.
Які ж наслідки настають для людини, що опинилась у холодній воді? Так, у людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце посилено і часто б'ється. Щоб захиститися від холоду, організм включає захисну функцію - починає тремтіти. Коли ж температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5-15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.
Тому, коли людина провалюється під лід:

  1. Не слід піддаватися паніці, а утримуватися на плаву, уникаючи занурення з головою;
  2. Потрібно кликати на допомогу;
  3. Намагатися вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
  4. Намагатися якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
  5. Вибравшись на лід, слід перекотитися і відповзати в той бік, звідки прийшов, де міцність льоду вже відома.

Далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його, а щоб зігрітися -  виконувати будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити гаряче.
Надаючи допомогу тому, хто провалився, необхідно:
- покликати, якщо це можливо, на допомогу інших;
- знайти предмет, який можна кинути потерпілому: міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку і рюкзак без речей, якщо вони мають довгу, міцно пристрочену лямку;
- оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.
Якщо ви впевнені, що зможете чи готові врятувати людину, то:

  1. Крикніть, що йдете на допомогу;
  2. Наближайтеся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
  3. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру;
  4. Обговоріть свої дії з постраждалим: домовтеся про команду, на яку потужним ривком будете його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню;
  5. Не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;Ввитягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.

Звичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку.

Отже, будьте обережними, не ризикуйте своїм життям!   
 


 

Профілактика грипу

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. 
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. 
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. 
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. 
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів. 

Симптоми, що вимагають лікування вдома 
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома — щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. 
Такими симптомами є: 
- підвищена температура тіла; 
- біль у горлі; 
- кашель; 
- нежить; 
- біль у м'язах. 
З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря — його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. 
Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів. 

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації 
Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя. 
Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: 
- сильна блідість або посиніння обличчя; 
- затруднення дихання; 
- висока температура тіла, що довго не знижується; 
- багаторазове блювання та випорожнення; 
- порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість; 
- болі у грудній клітці; 
- домішки крові у мокроті; 
- падіння артеріального тиску. 
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого. 

Інфекційний контроль: прості речі рятують життя 
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей. 
Навіть якщо ознак хвороби немає: 
- Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій. 
- Користуватися одноразовими масками при необхідності — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно одразу викидати у смітник. 
- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини. 
- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми — для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням. 
- Мати чисті руки — інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту. 
- Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір. 
Якщо з'явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів: 
- Залишатися вдома при перших ознаках хвороби — не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них. 
- Не бігати до лікаря з найменшого приводу — у випадку грипоподібної хвороби Ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей, що може мати смертельні наслідки для деяких з них. Більше того: лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я — обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому. 
- Ізолювати хвору людину — виділити їй окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею, і по можливості триматися на відстані 2 метри від хворої людини. 
- Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших. 
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами. 

Вакцинація: найефективніший засіб захисту 
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. 
Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. 
Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. 
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби. 

Групи ризику 
Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя. 
До груп ризику входять: 
- діти до 5 років (особливо — діти до 2 років); 
- вагітні жінки; 
- люди віком від 65 років; 
- люди з надмірною вагою; 
- хворі на діабет; 
- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання; 
- хворі на хронічні захворювання легенів; 
- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями; 
- люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії. 
Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто — вижити.
Крім того, існують професійні групи ризику: 
- медичні працівники, 
- вчителі й вихователі, 
- продавці, 
- водії громадського транспорту, 
- усі, хто працює в багатолюдних місцях. 
У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу. 
Що лікує грип 
Лікувати грип можна за допомогою: 
- Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу — лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень. 
- Препаратів, що пом'якшують симптоми, — вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом'якшуючи симптоми — жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м'язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом'якшення симптомів та загальної підтримки організму — наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї — неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом'якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування — аж до постійної відсутності симптомів. 

Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин — подолати жар можна за допомогою парацетамолу. 
Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно. 

Що не лікує грип 
Важливо знати, що грип не лікується за допомогою: 
- Антибіотиків — вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо. 
- Гомеопатичних препаратів — немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих. 
- Імуностимуляторів, імуномодуляторів — немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою. 
- Народних засобів — лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу — за умов грамотного використання без зловживань.


 

Профілактика простудних захворювань

    Прості й усім відомі істини, які допоможуть зберегти здоров’я й уникнути переохолодження та інших ускладнень:
Насамперед це сухий, теплий одяг. Не забувайте про головний убір, рукавички. Перед виходом на сильний мороз відкриті частини тіла можна змастити жирним кремом, у жодному разі не можна користуватися зволожуючими кремами. Якщо немає нічого під рукою, можна використовувати будь-який рослинний чи тваринний жир.
    Для профілактики простудних захворювань є не дуже приємний для оточуючих, але дуже дійовий засіб — надіти на шию «прикрасу» із зубчиків часнику. Випаровуючись, він захищатиме вас від негативної дії вірусів, стимулюватиме захисні сили організму.
   Корисно буде використовувати в ролі «парфумів» олію чайного дерева, яка справляє таку ж саму дію. Не забудьте тільки попередньо розвести її в будь-якій рослинній олії у співвідношенні 1:10.
    Всередину можна приймати настойку прополісу — 5—10 крапель на 1 ст. ложку молока, екстракти женьшеню, лимоннику для стимуляції імунітету. Прийшовши додому, переодягніться в сухий одяг, прийміть теплу ванну, випийте гарячого чаю з медом і лимоном.
    Якщо виникли симптоми захворювання, відразу ж починайте лікуватися, благо ліків від застуди у нас нині досить. З підручних засобів можна рекомендувати полоскати горло розчином солі чи соди з кількома краплями йоду, настойкою прополісу.
    Також можна виділити ще декілька дієвих напрямків профілактики простудних захворювань:
    Згідно китайській системі трьох частин, ніс є частиною обличчя людини, яка міститься між небом (лобом) і землею (підборіддям) і відповідає за багато сторін життя людини, – пише газета "Валеологія”.
     Валеологи радять надзвичайно корисний масаж для носа для профілактики й лікування ГРЗ.
     Намацайте над переніссям ямку між надбрівними дугами. Покладіть на це місце подушечку вказівного пальця і зробіть з легким натиском 15-20 колових обертів в один, а потім в другий бік. Після цього обидва вказівні пальці поставте по боках носу під переніссям і повторіть процедуру. Далі коловими рухами енергійно масажуйте крила носу, а далі – носову перегородку.
    Такий масаж треба включати в ранкову зарядку, оскільки з його допомогою на робочий лад настроюються всі наші системи. Темп колових рухів може бути різним. Важливо тільки, щоб дія тривала від 30 до 60 секунд і була достатньо інтенсивною. Якщо починається нежить, масаж треба повторювати кілька разів упродовж дня і ви одразу відчуєте полегшення.
     Загартовування організму — це доступний, дешевий і досить ефективний засіб профілактики простудних захворювань та грипу, на долю яких припадає біля половини всіх випадків тимчасової втрати працездатності і тим самим наноситься величезний матеріальний збиток суспільству.
     Для загартованих людей грип та гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) — явище досить рідкісне.

 
  

Профілактика гострих кишкових інфекцій

Значний резонанс в суспільстві викликають спалахи гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, що вражають одночасно десятки або навіть сотні осіб.

Причиною подібних спалахів є, в першу чергу, вживання страв, які були приготовлені з порушенням технології. В першу чергу це стосується продуктів, що мають обмежений термін зберігання (кондитерські та кулінарні вироби, молочні продукти, тощо). За рахунок значної забрудненості харчових продуктів чи води збудниками інфекційних захворювань кишкової групи або наявності в значній кількості їхніх токсинів захворювання може проходити у важкій клінічній формі, що потребує проведення інтенсивної терапії.

 

Щоб вберегти себе від кишкових інфекційних захворювань та від зараження вірусом гепатиту А Вам необхідно:

  • для пиття використовувати тільки кип’ячену (не менше 15 хв.) або фасовану (бутильовану) воду;
  • перед приготування та вживанням їжі, після відвідування вбиральні руки обов’язково мити з милом;
  • під час приготування їжі застосовуйте термічну обробку (варіння, запікання, смаження);
  • свіжі овочі, фрукти та ягоди ретельно промивайте водою;
  • зберігайте сирі продукти (м'ясо, рибу інше) окремо від готових страв;
  • не користуйтесь водою із криниць під час повені;
  • суворо дотримуйтесь правил особистої гігієни;
  • не займайтесь самолікуванням;
  • не вживайте продукти після завершення терміну їх придатності.

При виникненні підозри на гостру кишкову інфекцію, основними ознаками якої є нудота, блювання, біль у животі, загальна слабкість, підвищення температури тіла, необхідно терміново звернутися по медичну допомогу, не гаячи час на самолікування.

 

Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі